TOVAR V AKCII
NAJPREDÁVANEJŠÍ
Úvod » Technická podpora LED lámp » Slovníček technických výrazov
Svetelný tok
Svetelný tok je jedna s najdôležitejších charakteristík svietidiel. Je to fyzikálna veličina na udávanie výkonu svetelnej energie, ktorá vychádza zo zdroja (v tomto prípade zo žiarovky, alebo svietidla) za časovú jednotku. (Berie sa ešte aj do úvahy časť svetelného toku, ktorý oko vníma a spektrálne rozloženie vyžarovania.) Základná jednotka je Lumen. Značka lm.
Svetelný výkon
Svetelný výkon je podiel okom viditeľného elektrického toku a elektrického výkonu. To znamená, že vyjadruje koľko lumenov vyžiari svetelný zdroj na každý Watt svojho výkonu. ( lm/W )
Svetelný výkon rôznych svetelných zdrojov je odlišný. Svetelné zdroje s rovnakou spotrebou elektrickej energie sa líšia intenzitou svetelného toku:
bežná žiarovka: 13 lm / W
halogénová žiarovka: 15 lm / W
kompaktná žiarivka: 60 lm / W
ortuťová výbojka: 60 lm / W
halogenidová výbojka: 80 lm / W
LED: 60 - 200 lm / W
Výkon svietidla
Je to spotreba elektrickej energie svietidla udaná vo Wattoch.
Farba svetla, alebo farebná teplota
Pokiaľ ide o žiarovky, vzhľadom na to, že svetlo pochádza zo žiarenia rozžhaveného vlákna , teplota farby sa zhoduje s teplotou vlákna.
Zdroje svetla, ako sú žiarivky, nemajú princíp teplotného žiarenia a preto tento fyzikálny úkaz nemôžeme použiť. Tu sa farba len prirovnáva k predošlej svetelnej teplote. Tu rozdeľujeme farbu svetla do troch skupín:
Teplá biela <3300 K
Neutrálna biela 3300-5300 K
Studená biela >5300 K
Stupeň ochrany, Krytie, IPxx
Je to odolnosť elektrospotrebiča voči vniknutiu cudzieho telesa alebo vniknutiu kvapalín. Čím nižšia číslica je za označením IP, tým je svietidlo menej odolné.
Pozri podrobné vysvetlenie tu.
Index podania farieb
Tento index je číslo od 0 po 100.
Táto hodnota udáva, ako reálne dokáže ľudské oko vnímať farby pod vyžarujúcim svetlom. Denné svetlo má hodnotu 100, kedy sú farby najviac reálne. LED osvetlenie má jedno z najreálnejších podaní farieb, dosahuje hodnoty 70-90.
Životnosť
Udáva sa hodnota v hodinách, ktorá sa dosiahla v laboratórnych podmienkach. V skutočnosti je táto hodnota menšia.
Stmievateľnosť
Určuje, či sa dá regulovať intenzita svetla, alebo nie.
Vyžarovací uhol
Je to uhol svetelného lúča vyžarovaného svietidlom. Čím je uhol menší, tým je svetlo viac smerované do užšieho lúča. Ak je veľký, tak svetlo osvetľuje väčšiu plochu.
Typ LED diódy
Môže byť COB, čo je jedna výkonná dióda, alebo SMD, čo sú malé a menej výkonné diódy.
Pracovná teplota
Určuje v akom teplotnom rozmedzí pracuje svietidlo.
Fotosynteticky aktívne žiarenie
Fotosynteticky aktívne žiarenie (Photosynthetically active radiation), často označované ako PAR, označuje spektrálny rozsah (frekvenčný pás) slnečného žiarenia od 400 do 700 nanometrov, ktorý fotosyntetické organizmy môžu použiť v procese fotosyntézy. Táto spektrálna oblasť viac alebo menej zodpovedá rozsahu svetla viditeľnému pre ľudské oko. Fotóny s kratšími vlnovými dĺžkami majú tendenciu byť tak energické, že môžu poškodzovať bunky a tkanivá, ale sú väčšinou odfiltrované ozónovou vrstvou v stratosfére. Fotóny s dlhšími vlnovými dĺžkami nenesú dostatok energie na to, aby umožnili fotosyntézu. (zdroj Wikipedia)